תרגול יוגה עם ילדים
חוויה מאחדת ומיוחדת לכל המשפחה

 על פי פרק מהספר

יוגה לי ולך ולגיל הרך

מאת
רות אהרוני

ביוגה יש מגוון רחב מאד של תרגילים, או בלשון היוגה - תנוחות או אסאנות. התנוחות נקראות בשמות של חיות, כגון: קוברה, כלב, חתול, ארנב, או בשמות של עצמים שונים, כגון: מגלשה, גלגל, גשר. זו אחת הסיבות לכך שהיוגה ממש "מזמינה" גם ילדים לתרגל. אחרי שמתוודעים לתנוחות, התרגול יכול להפוך לחוויה יצירתית משותפת לכל המשפחה.
יוגה מתאימה לכולם - קטנים, גדולים, ואפילו קשישים. תנוחות היוגה משפיעות לטובה על כל מערכות הגוף, הן משחררות חסימות ומרגיעות את הנפש. כל תרגיל ותועלתו עמו. יש תרגילים שנועדו לחזק את האיברים ולהגמיש את השרירים, יש תרגילים שתורמים לשיפור היציבה ושיווי המשקל, ואחרים שמטרתם ריכוז מנטלי.

בספרי
יוגה לי ולך ולגיל הרך מוצגים תרגילים רבים עם הוראות מדויקות לביצוע וגם עם פירוט התועלת הבריאותית של כל תנוחה. כל אחד יכול למצוא בו תרגילים המתאימים לו. התרגילים מודגמים על ידי ילדים, וכל תרגיל מלווה בתמונה ובשיר קטן המתאר את התנוחה בחרוזים. הנה דוגמה אחת מתוך שלל השירים, שאהובים מאד על הילדים, ומתלווים לכל תרגיל.
הנה
תנוחת הכלב:

 עם בקר מתעורר הכלבלב,
 מתמתח מראש עד זנב –
 גם אני נעמד על ארבע כפותי
 ומותח היטב איברי.

 

 כשמתרגלים יוגה עם כל המשפחה אפשר למשל לערוך "ביקור בגן החיות" או "טיול לגינה הציבורית" או "לשדה". בעת "הביקור בגן החיות" אפשר שכל בני המשפחה יבצעו תנוחה המייצגת בעל חיים מסוים שאפשר לראותו בגן החיות, או שכל אחד יבחר בעל חיים אחר ויבצע את התנוחה המייצגת אותו. תנוחות המייצגות בעלי חיים שאפשר לראות בגן החיות הן: קוברה, נשר, גמל, ועוד. "בגינה הציבורית" אפשר למצוא: נדנדה, מגלשה, עץ, כדור, תינוק ועוד. ב"שדה" אפשר לפגוש: חגב, פרפר, צב ועוד. אפשר גם לבצע תרגילים בזוגות או בשלשות: עורב ויונה (כמו בתמונה); נדנדה ומגלשה; חתול וכדור; דג, צפרדע וחסידה; אפשר גם לעשות כמה תרגילים ברצף ולספר באמצעותם סיפור קצר, כיד הדמיון הטובה על המשתתפים. כדי לחזק את הרגשת היחד המשפחתית אפשר גם לבצע תרגילים במעגל.

בסוף התרגול, שאורכו ייקבע לפי גילם ורצונם של המשתתפים, מגיע תורה של ההרפיה הסופית. אחד הבוגרים מבני המשפחה יכול לתת לכל השאר הוראה כללית לנשום נשימות עמוקות ואיטיות ולשחרר את כל הגוף ואחר כך להשמיע להם מנגינה שקטה ומרגיעה; או שאפשר להשמיע באוזניהם צלצול עדין של פעמון במשך כדקה, ולומר להם, שינסו להמשיך ולשמוע את צליל הפעמון באוזני רוחם. אמצעי הרפיה נוסף הוא יציאה לטיולים דמיוניים. בטיול דמיוני מופעלים כל החושים הפנימיים, והחוויה הדמיונית יכולה להיות אפילו יותר עוצמתית ממה שחווים במציאות.

אפשר "לטייל": אל שפת הים - שם אפשר לשמוע את משק הגלים, להריח את ריח הים ולחוש את הרוח על העור ובשיער; אל האגם - שם אפשר לחוש את מגע המים ותחושה נעימה של ציפה; אל החורשה או היער - שם אפשר לשמוע את רחש העלים ואת ציוץ הציפורים, ולהריח את ריח האדמה; אל השדה - שם אפשר לחוש את קרני השמש המלטפות ולראות סביב את הצבע הירוק, את הפרחים הצבעוניים ואת הפרפרים המעופפים; ולפעמים, אפשר פשוט לרחף על כנפי הדמיון למקום שבו אוהבים להיות, מקום שבו הם חשים נועם, שלווה ורוגע.


כשמתרגלים יוגה באופן יצירתי, הרי שבנוסף להעברת הזמן בנעימים עם כל בני המשפחה, יש כאן גם ערך מוסף בריאותי. תרגול משותף מחזק מאד את הקשר המשפחתי, והפעילות היוגית יכולה להפוך לבילוי מהנה קבוע כמה פעמים בשבוע.


על פי הספר:
יוגה לי ולך ולגיל הרך

לרכישת הספר בהנחה לחצו > סל הקניות


© כל הזכויות שמורות ל-רות אהרוני
 

cheap air max|cheap air jordans|pompy wtryskowe|cheap huarache shoes| bombas inyeccion|cheap jordans|cheap sneakers|wholesale jordans|cheap china jordans|cheap wholesale jordans|cheap jordans|wholesale jewelry china|wholesale cheap jerseys