מלחמת האור בשחור 

תובנות לקוראי הספר

"מישהו צריך לפתוח חלון"


 זהו סיפור הרפתקאות מאויר על ילד וסבא שיצאו למסע חיפוש אחרי האור בעולם דמיוני מעבר לעננים. סיפור לילדים, שמיועד למעשה לכל המשפחה, סיפור  מטפורי שמכיל סמלים רבים שמפעילים את הלא מודע של הקוראים, צעירים ומבוגרים כאחד, כך שהמסרים של הסיפור נקלטים באופן אינטואיטיבי.
 
סיפור המסע של הילד והסבא מתחיל על ספסל בגן ליד עץ עתיק. משם הם ממריאים על גבי כדור אל מעבר לעננים, אל עץ ענקי שניצב בגן יפהפה. דרך דלת בגזע העץ הם נכנסים פנימה לאולם חשוך, שבמרכזו עומד כס מלכות ריק, ופוגשים גמד, שנותן להם תפקיד בשמו של המלך הנעלם: עליהם למצוא את החלון הנסתר ולפתוח אותו כדי שייכנס אור לאולם. רק אז יתגלה המלך.
 
מורי הדרך שלהם, נחש, עורב וציפור צבעונית, כל אחד בתורו, מסיטים אותם מהדרך הנכונה, "דרך המלך", ובסופו של דבר, רק הצב הזקן מביא אותם קרוב ליעד, ומעניק להם מתנות שעוזרות להם למלא את המשימה. כדי להגיע לחלון ולפתוח אותו, עליהם לגרש קודם כל צרעות שחורות שמסתירות את החלון. הם מצליחים ופותחים את החלון, שפע אור נכנס לאולם, והמלך נגלה לעיניהם. אורו של המלך ממלא אותם, ועכשיו הם ראויים להיות שליחי האור בעולם.
   
הסיפור מתחיל ומסתיים ליד העץ, שהוא נקודת עוגן בעולם המציאות. אפשר לקרוא אותו כסיפור הרפתקאות דמיוני או כסיפור חלום, אך זהו בעצם סיפור סימבולי על מסע רוחני, שבמהלכו הגיבורים שלנו מגשימים את הייעוד האנושי – להתחבר לאור ולהפיץ אותו בעולם. הדמויות והאירועים שהם פוגשים הם סמלים לנקודות ציון במסע שעובר כל אדם בחייו, ולשיעורים ולתובנות שמקרבים אותו אל ההגשמה העצמית.
 
העץ מסמל את המציאות הכוללת של חיי האדם. השורשים הם המשאבים ומקורות האנרגיה מהם הוא מקבל את כוחו, הגזע מסמל את מציאות חייו כאן ועכשיו, והצמרת מסמלת את ההתחברות לעולם הגבוה, עולם הרוח. העץ-של-מעלה הוא בעצם המקבילה העליונה של העץ-של-מטה, מה שמגלם את הכלל המטאפיזי הידוע: "מה שלמעלה הוא מה שלמטה", שמשמעו, בין השאר, שכל דבר שקיים בעולם הפיזי נוצר קודם כל בעולם הרוח. העץ-של-מעלה הוא מקום משכנו של ה"מלך", שהוא סימבול ל"אני הגבוה", או לתודעה גבוהה, כמו גם למלכות הפנימית שבכל אחד מאיתנו, שצריך להעיר ולהאיר אותה, כדי שתפעל בתוכנו ומחוצה לנו. הגמד, שליח המלך, נותן להם את המשימה – "מישהו צריך לפתוח חלון". ופה מתחיל מסע הניסוי והתעייה שלהם.
 
הדלתות השונות שנפתחות הן סימבול לפתיחת דלתות הרוח, אמצעי שמשתמשים בו בשיטות שונות, החל משיטת הדמיון המודרך ועד לשיטות מדיטציה על פי תורת הקבלה. כל דלת היא תחנה שמזמנת התנסות אחרת, וכל התנסות היא בעצם שלב במסע האישי של כל אחד מאיתנו:
הנחש מוביל אותם במורד המדרגות אל מרתף, שהוא בעצם מבוי סתום, כפי שקורה פעמים רבות בחיים כשאנו מגששים את דרכנו באפלה; העורב מוביל אותם אל עליית הגג, לעימות עם מפלצת  שמסמלת את הפחדים האפלים שלנו, שמקשים עלינו להמשיך במשימות שלנו, ועלולים למנוע מאיתנו להתקדם במסלול החיים המיועד לנו; הציפור הצבעונית מובילה אותם לעימות עם הפיתויים המתוקים שמזמנים החיים על כל צעד ושעל, שהופכים לפעמים להיות מלכודת-דבש עבורנו, כי הם מסיטים אותנו מהמטרות העיקריות שלנו ומהייעוד האמיתי שלנו.
 
המפתחות שניתנו להם על ידי הגמד, שליחו של המלך, מייצגים בעצם את אפשרות הבחירה החופשית שלנו:
נוכל לבחור במפתח הכסף, שמוביל אותנו
 בדרכים צדדיות, אך לגמרי לגיטימיות – כי כך אנו לומדים במהלך חיינו את השיעורים שלנו; או שנוכל לבחור ב"מפתח הזהב", שמוביל אותנו לפתיחת הדלת הנכונה. (בדרך כלל, לאחר שמגיעים לדרגת "אין חכם כבעל ניסיון".) ליד הדלת הנכונה, ניצב הצב, חיית כוח שמסמלת חוכמה, מתינות, התמדה, סבלנות, ניסיון רב-שנים, התחברות לתכנים עתיקי יומין ועוד. 
 
 
הצב נותן להם קופסה שמכילה מתנות יקרות ערך: אבקת קסמים, שבעזרתה הם יכולים לבקש כל מה שהם רוצים, ומראה שיכולה לשקף להם כל מה שצריך. "אבקת הקסמים" היא סימבולית לכך שכאשר אתה מאמין שמשהו או מישהו חיצוני בעל כוח אגדי עוזר לך, אתה יכול להיעשות רב-כוחות; אך מה שבעצם קורה, זה שהכוחות הפנימיים שלך מופעלים ומתעצמים, ואתה עצמך אחראי לכוח הזה שבך. המראה מסמלת כל אמצעי שמשקף לנו את עצמנו. כל עוד יש בתוכנו כוחות אפלים ("הצל" במונחים פסיכולוגיים) לא נוכל לנצח את כוחות הרשע שבחוץ. 
 
גם הצרעות השחורות, שמייצגות את כוחות הרשע והשחור וחוסמות את החלון ואת האור, נופלות קורבן לרוע שלהן, כי ההתבוננות של מלכת הצרעות במראה מפילה אותה בפח, והרוח הנושבת בחוזקה מנצחת. לא פלא שהילד הוא שמזמין את הרוח, כי ילדים מחוברים באופן ספונטני לעולם הבלתי נראה של הרוח. בבגרותנו רובנו מאבדים קשר טבעי זה, ועלינו לעבוד על התחברות מחודשת אליו. יש פה גם רמז לכך שאפשר לנסות לנצח את הרוע בעזרת תחבולה מתוחכמת ("בתחבולות תעשה לך מלחמה"), אך הניצחון הסופי יכול להיות מושג רק באמצעות כוח הרוח.
כך שסיפור זה הוא למעשה הסיפור הקלאסי של "מלחמת בני אור בבני חושך", או "מלחמת האור בשְחור".
 
אחרי שהילד והסבא פותחים את החלון ונכנסים פנימה אל תוך הגזע, המלך נגלה לעיניהם כשהוא יושב על כס מלכותו, מאיר ומחייך. קרני אור בכל גווני הקשת שופעות משבע אבני הכתר, והגיבורים שלנו, שהתגברו על כל המכשולים באומץ ובהתמדה ותוך דבקות במטרה, הרוויחו את הזכות לשמש כשליחי האור ולהאיר כל מקום שהם מגיעים אליו.
 
סיפור המסגרת מאפשר לראות את כל הסיפור כסיפור דמיוני, או כחלום שחלם הילד (או גם הסבא). אך כל אחד מכם, הקוראים, מוזמן לגלות עוד ועוד סמלים, רמזים ומשמעויות בסיפור זה, שעיקרו – תיאור מסע למציאת האור שבתוכנו והקרנתו סביבנו; מסע לחיפוש עצמי ולהגשמה עצמית, שלעולם לא מוקדם מדי, ולעולם לא מאוחר מדי, לצאת אליו ולממש את עצמנו.   
 
בברכת שפע אור,  רות אהרוני
מנטורית להגשמה עצמית, סופרת בינלאומית של ספרי התפתחות אישית וצמיחה רוחנית 
 


קבלו מידע על מתנות, הטבות והנחות

צרו קשר

cheap air max|cheap air jordans|pompy wtryskowe|cheap huarache shoes| bombas inyeccion|cheap jordans|cheap sneakers|wholesale jordans|cheap china jordans|cheap wholesale jordans|cheap jordans|wholesale jewelry china|wholesale cheap jerseys